Ana SayfaSporcu SağlığıSpor Fizyoterapistliği | Spor Fizyoterapisti Kimdir?

Spor Fizyoterapistliği | Spor Fizyoterapisti Kimdir?

Spor Fizyoterapisi Nedir?

Spor fizyoterapisi, fiziksel olarak aktif bireylerde oluşacak yaralanmaları önlemeye, yaralanma sonrası doğru analiz, etkin tedavi, rehabilitasyon ve performans arttırmaya yönelik yapılan özelleşmiş bir çalışmadır.

Spor Fizyoterapisti Kimdir?

Spor fizyoterapisti ise; sporcunun değerlendirilmesi (kuvvet ve esneklik testleri burada önem taşımakta), yapılan spor branşına hazırlanması, oluşabilecek yaralanmalara karşı önlem alınması, yaralanma sonrası tedavi ve rehabilitasyonu, performansın geliştirilmesinde çalışan ve uzmanlaşan kişilerdir.

Spor Fizyoterapisti Nasıl Olunur?

4 yıllık bir lisans eğitimi sonrası mezun olan fizyoterapistimiz lisans düzeyinde aldığı eğitimler, kurslar, çalışmalar ve lisansüstü programlarla spor fizyoterapisti unvanını alır. (Kurs ve gönüllü çalışmaların sizin gelişmenize oldukça katkı sağlayacağı su götürmez bir gerçektir.)

(Farklı bir yayında bulduğum bilgi ilavesi: Yurtdışında fizyoterapistler Avustralya Fizyoterapi Derneği (APA) üyeliği kazanıncaya kadar kendilerini bir spor fizyoterapisti olarak görmezler. APA unvanı, üyelerini kendi uygulama alanlarında uzmanlık ve deneyime sahip olarak tanıyan profesyonel bir ayrımdır.)

Burada önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Sanmayalım ki sadece olimpiyat sporcuları, elit sporcular, yükselmekte olan genç spor yıldızları, tecrübeli sporcular, profesyonel sporcular, amatör sporcular, yarışmacı olmayan uygun istekliler ile çalışıyoruz.
Aynı zaman da sadece sağlıklarını korumak, geliştirmek, desteklemek isteyen eğitimsiz her yaş grubundan erkek ve kadınlar ile de çalışıyoruz. Ülkemizde bilinçsiz yapılan fiziksel aktivite sonucu yaralanıp kliniğe başvuran insan sayısı oldukça fazla.

O zaman görevimiz; yaralanmalarda, yaralanma önlenmesinde, spor yapmak isteyen herhangi bir bireyin ya da sporcunun eğitiminde rol üstlenmektir.

Elbette ki sürekli iletişim halinde olmamız gereken bir meslek dalı. Bu nedenle Spor Fizyoterapistleri Derneği Başkanı Sayın Gül Baltacı’nın dediği gibi:

“İngilizce şart. Hatta ve hatta en çok konuşulan 2. Dil olan İspanyolca da bilinmesi sporcularla iletişiminizi oldukça kolaylaştırmakta”

Sporcular etrafında dönen bir iletişim ağı var.

Peki, kimlerle sürekli iletişim halindeyiz?

Doktorlar, antrenör, teknik adamlar, spor kulüpleri kurucuları ve destekleyicileri, masörler, sporcular, sporcu aileleri, spor yazarları, gazeteciler, sporseverler…

Fenerbahçe’nin fizyoterapisti Sayın Sinan Elmas’a şöyle bir soru sordum. Sizce herhangi bir spor branşını yapmış olmamız mı yoksa sağlam anatomi, biyomekanik bilgisi ve analiz yeteneği mi bu meslekte bize daha çok katkı sağlar?
Cevabı:
“Örneğin ben burada birçok spor branşı ile ilgileniyorum kürekten futbola kadar ve elbette ki tüm bu sporları yapmış olmam düşük bir ihtimal. Analiz yeteneği ile birçok yaralanmanın önlemini alabilirsin ve temelinin sağlam olması sana bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.”

Türkiye ve Dünyada Spor Fizyoterapistliğinin Durumu Nasıl?

Spor fizyoterapistliği alanında çalışmalar Türkiye’de 1978 yılında başlarken diğer ülkelere baktığımızda İngiltere 1970, Kanada ve ABD 1972, Finlandiya 1979, Avustralya 1981, Hindistan 1983.

Türkiye Spor Fizyoterapistliği Tarihçesi

1989 yılında sporcu sağlığı ünitesi, 1999 Hacettepe Üniversitesi Bilim Uzmanlığı ve Doktora Programı, 6 Kasım 1999 Türkiye Spor Fizyoterapistleri Derneği Kuruluşu.

Ayrıca her yıl bahar sempozyumları ve 2 yılda bir de spor fizyoterapistleri kongresi düzenlenmektedir.

SOSYAL MEDYA

338BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et
1,824TakipçilerTakip Et

POPÜLER YAZILAR

SON PAYLAŞILAN YAZILAR