Ana SayfaSporcu SağlığıMedial Epikondilit (Golfçü Dirseği)

Medial Epikondilit (Golfçü Dirseği)

Medial Epikondilit Nedir?

Golfçü dirseği olarak bilinen medial epikondilit; dirseğin iç kısmını etkileyen bir tür tendinittir. Ön kolun bükülmesinden sorumlu kasların (fleksör kas grubunun) yapıştığı yerde gelişir. Bu da, dirseğin iç kısmında ağrı ve hassasiyete yol açar. Daha çok 20 ile 40’lı yaş grubu erkeklerde görülür. Medial epikondilitin asıl nedeni tekrarlanan hareketlerdir. Bundan ötürü golfçülerin sopayı tekrar tekrar sallamaları görülme riskini arttırır. Golfçü dirseği denilse bile sadece golfçüler de olur demek tamamen doğru olmaz. Çünkü tenis ve beyzbol oynayarak ya da kolların ve bileklerin aşırı kullanıma bağlı olarak da görülebilir. Bu durum tendonlara zarar vererek ağrı, sertlik ve zayıflığı tetikler. Bazı durumlarda ulnar sinire baskı oluşturur.

Medial Epikondilitle Karşı Karşıya Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

  • Dirsek iç kısmında ağrı
  • Dirsek sertliği
  • El ve el bileği zayıflığı
  • Parmaklarda, özellikle de yüzük ve küçük parmaklarda karıncalanma hissi veya uyuşma
  • Dirsek hareket zorluğu
  • Ayrıca eşyaları toplamak, kapı açmak ya da el sıkışma gibi günlük etkinlikleri tamamlamayı zorlaştırır. Tipik olarak dominant kolu etkiler.

Medial Epikondilit Testi

Teşhis konulacak kişinin kolunu bir elle cubitustan diğer elle elin dorsal yüzünden tutularak teste başlanır. Ön kol supinasyona , kol ekstansiyona , el bileği de ekstansiyona alınır dirseğin medialin de ağrılı bir durum olursa test pozitiftir.

Kolda başka bir rahatsızlığın olup olmadığının görülmesi için X-RAY görüntüleri incelenmelidir.

Medial Epikondiliti Önlemek

Spor yapmadan önce ısınma hareketleri (germe) yapılmalı. Kişiye uygun sporlar uygulanmalı ve kolun aşırı zorlandığı aktivitelerde molalar verilmelidir. Kol kaslarını güçlendirmek de medial epikondiliti (golfçü dirseği) önlemeye yardımcıdır.

H. Gül Karaboğa
Celal Bayar Üniversitesi mezunu fizyoterapist. Ortopedik rehabilitasyon, geriatrik rehabilitasyon, nörolojik rehabilitasyon, kuru iğneleme, osteopatik manuel terapi, hacamat tedavisi.

SOSYAL MEDYA

338BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et
1,838TakipçilerTakip Et

POPÜLER YAZILAR

SON PAYLAŞILAN YAZILAR