Ana SayfaRöportajİspanya'da Fizyoterapist Olmak - Yüksek Lisans ve Denklik Süreci

İspanya’da Fizyoterapist Olmak – Yüksek Lisans ve Denklik Süreci

Merhaba Esra Hanım, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Vereceğiniz bilgilerin; okuyucularımızın kafasındaki soru işaretlerini gidereceğine, bu yolda ilerlemek isteyenlere de rehberlik sağlayacağına inanıyoruz. Kendinizi tanıtarak başlayabilirsiniz. Esra Kaşıkçı kimdir?

1994 yılında Ankara’da doğdum. 2017 yılında Karabük Üniversitesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon eğitimimi başarıyla tamamladım. 2016 yılında İspanya’ya Erasmus programı ile geldim. 2020 yılında Universidad de Murcia’da Máster Universitario en Fisioterapia Neurológica del Niño y el Adulto alanında yüksek lisansımı tamamladım.

Yurt dışına ilk olarak ne zaman ve nasıl gittiniz? Sizce şu an yurt dışına gitmek isteyen birisi hangi yollarla gidebilir?

2016 yılında Erasmus programı ile geldiğimde İspanya’da akademik kariyerimi tamamlayabilmek için kendime bir rota çizdim. Hem eğitim hem de İspanya’nın hayat kalitesini yeterli buluyorum. Öğrenci meslektaşlarım için önerim Erasmus çok güzel bir seçenek. Onun dışında eğitim olarak yine yüksek lisans ve doktora programlarını öneriyorum. İspanya’da eğitim diğer Avrupa ülkelerine göre daha kaliteli ve ekonomik. Onun dışında Türkiye’deki fizyoterapistler İspanya’da çalışmak isterlerse iş daveti ile İspanya’ya gelebilirler. İspanya’da vize şartları katı olduğu için Türkiye’den çalışma izni alarak gelmek diğer seçeneklerden daha zor.

İspanya’da fizyoterapistlerin aldıkları eğitim ile Türkiye’de alınan eğitim arasında farklılıklar var mı?

Farklılık olarak birkaç durum söyleyebilirim. Konu müfredatları birbirine benzerlik gösteriyor. Rehabilitasyon alanında eğitim aldığımız tüm dersler İspanya’da da işleniyor. En temel farklılık konusuyla ilgili benim düşüncem eğitim sistemimizin daha ezberci yapıda olması. İspanya’da da eğitim teorik odaklı ama bu sistem daha çok pratik uygulamalarla pekiştiriliyor. Staj süresi ve derslerin pratik uygulamaları çok daha fazla. Onun dışında Türkiye’de aldığımız birçok ücretli sertifikalar, eğitim döneminde müfredatta genel olarak işleniyor.

Türkiye’den mezun olmuş bir fizyoterapist İspanya’da yüksek lisans yapabilir mi? Yüksek lisans için istenilen şartlar, eğitim süresi, dili, ortalama eğitim ücretleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yüksek lisans şartları üniversiteden üniversiteye ve bölgeden bölgeye değişiklik gösterebiliyor. İngilizce eğitim için İngilizce dil puanı genel olarak istenirken eğer eğitimi İspanyolca alacaksanız dil şartı her zaman istenmiyor. Yüksek lisans eğitim süresi 1 veya 2 yıl.
Eğitim ücretleri ise yüksek lisansınızın alanına göre değişmekle birlikte 2 bin Euro’ya yüksek lisans eğitimi bulabilirsiniz. Ancak eğitim hedefli bir üniversitede belli bir kalitede eğitim şartları almak isterseniz bu ücret en az 4 bin Euro’dan başlıyor. Özellikle aynı kalitede eğitim şartları olmasına rağmen büyük şehirlerde yüksek lisans ücretleri ortalamadan daha pahalı olabiliyor. Bu yüzden üniversite seçimi önemli bir nokta olabilir.

Yurt dışında fizyoterapist olarak çalışabilmek için öncelikle o ülkenin denkliğini almamız gerektiğini biliyoruz. Denklik başvurusunda nelere dikkat ediliyor? İspanya denklik başvuruları hangi kurumlara yapılmaktadır?

İspanya’da fizyoterapist olarak çalışabilmek için lisans diplomanızı denklik yaptırmanız gerekiyor. Türkiye, İspanya için yüksek eğitim bölgesinde olduğu için şimdilik denklik başvurusu için resmi sınavlardan alınmış bir B2 dil sertifikası, diploma ve transkript yeterli. Onun dışında vergi (yani tasa ücreti) ödemeli. Daha sonra bu belgelerle birlikte internet sayfası üzerinden online olarak başvuru yapabilirsiniz.

İspanya’da fizyoterapist olarak çalışmak isteyen birisinin İspanyolca mı İngilizce mi bilmesi gereklidir? Sadece İngilizce bilmek yeterli olur mu? Öğrenilmesini tavsiye edeceğiniz başka diller var mı?

İspanya çok sayıda turisti ülkesine çeken doğal güzelliği ve mimarisiyle güzel bir ülke. Bu yüzden turistik bölgelerde ya da İspanya’ya bağlı adalarda İngilizce bilen fizyoterapistler çalışabilir. Onun dışında İspanya’da ne yazık ki İngilizce yaygın bir dil değil. Eğitiminiz için olmasa bile yaşamak ve çalışmak istiyorsanız İspanyolca şart.

İspanya'da Fizyoterapi Yüksek Lisans

İspanya’da fizyoterapistler nerelerde çalışabilir? Bu yerlerin çalışma şartları nasıl?

İspanya’da fizyoterapistler; fizyoterapi merkezleri, sağlık merkezleri, hastaneler, klinikler, spor salonları, spor kuruluşları, yaşlılar ve engelliler için konutlar, Üniversite ve bilimsel araştırma merkezlerinde çalışabilirler. İspanya’da fizyoterapistler genellikle kendi özel tedavi merkezlerinde çalışmayı tercih ediyorlar. Bu merkezlerde genellikle 1 ya da 2 fizyoterapist çalışıyor. Fizyoterapistler yaygın olarak manuel fizik tedavi tekniklerini uyguluyor.
Haftalık çalışma saati 40 saat. Hafta sonları genel olarak klinikler kapalı ve tatil. Çalışma şartlarının çok ağır olduğunu söyleyemem. Genel olarak Avrupa genelinde işçi ve isçi hakları yasalarla destekleniyor.

Fizyoterapistlerin İspanya’da işsizlik/iş bulma durumu nasıl?

İspanya’da fizyoterapistlik Türkiye’ye kıyasla halk arasında daha bilinir bir meslek. Çok fazla insan fizik tedavi kliniklerinde tedavi görüyor. Hastalar özel kliniklere daha hızlı ulaşırken devlet hastanelerinde sağlık hizmetlerine ulaşmak uzun zaman alıyor. Bu nedenle insanlar özel fizik tedavi merkezlerine sıkça talep gösteriyor. Tedavi kliniklerini İspanya’nın neredeyse her sokağında görebilirsiniz. Bu faktör iş bulma olasılığınızı artırmakla birlikte aynı zamanda çok sayıda mezun fizyoterapist var. Bu durum gideceğiniz bölgeye göre değişebilir. İspanya’nın kuzey bölgesinde iş bulma olasılığınız güneye oranla daha fazla.

İspanya’da fizyoterapist maaşları ortalama ne kadar? Konuyu alım gücü açısından değerlendirirsek fizyoterapistlerin yaşam koşulları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

İspanya’da genel olarak meslekler arası maaşlar arasında genel bir uçurum farkı çok fazla yok. Fizyoterapi derneğinin yayınına göre aylık ortalama maaş brüt 1.200 ile 1.500 Euro arasında değişiyor. Özel kliniklerde tedavilere seans başına 20 ila 60 Euro arasında ücret ödeniyor.
Eğer alım gücü olarak karşılaştırırsak aylık maaşınız hayatınızı normal bir kalitede yaşamanıza yeter. İspanya’yı, diğer büyük Avrupa ülkeleri (Almanya, İngiltere vb.) ile kıyaslar isek çok zengin bir ülke değil.

Yurt dışında fizyoterapist olmakla Türkiye’de fizyoterapist olmak arasında ne gibi farklılıklar var?

Yurt dışında fizyoterapist olmanın en büyük avantajı bence çalışma ve sosyal haklarınızın daha geniş olması. Onun dışında mesleksel farklılık olarak fizik tedavi teknisyeni yok. Fizyoterapistler daha çok manuel terapi yapıyor. Ev içi egzersiz hareketleri hastaya öğretiliyor ama kliniklerde egzersiz hareketleri genel olarak hastayla birlikte yapılmıyor. Elektroterapi Türkiye’deki gibi çok yaygın değil. Bazı kliniklerde TENS ve Magnetoterapi dışında elektroterapi cihazına gerek olmuyor. Onun dışında çalışma saatleri daha az.

Yurt dışında sizi en çok zorlayan şeyler nelerdir?

Vize almak ve çalışma izni çıkarmak karşıma çıkan en büyük sorunlar oldu. Süreç çok yavaş ilerliyor. Bir kuruma herhangi bir alanda bir başvuru yaptığınızda cevap ortalama olarak 3 ayda geliyor. İspanya’da insanların genel olarak çok acelesi yok. Bu durum avantaj çünkü insanlar genel olarak neşeli. Hem de dezavantaj çünkü neredeyse hemen hemen her zaman beklemek zorundasınız.
Onun dışında İspanyolca öğrenmek şart. Özellikle benim için yeni bir dilde anatomi terimlerini ve hastalıkları yeniden öğrenmek zor olmuştu.
Farklı bir ülkede yaşamak başlı başına bir zorluk. İspanyollar için bir deyiş var: “Gece saat 1’den önce eğer eve dönüyorsanız akşam yemeğine çıkmışsınızdır”. İspanya’da bu yüzden akşam yemek saati çok geç yeniliyor. Siesta saatlerinde (14:00-16:00) açık bir dükkan bulmanız çok zor.

Son olarak, İspanya’ya gelmek isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

İspanyollar genel olarak sıcakkanlı ve arkadaş canlısı insanlar. Ülkenizden çok uzakta olduğunuzu ya da yabancı olduğunuzu her zaman hissetmiyorsunuz. Gezilip görülmesi gereken keyifli bir ülke. Eğer imkanınız varsa eğitim için gelmek güzel bir fırsat olur. Yüksek lisans eğitimi genel olarak kaliteli. Diğer büyük Avrupa ülkelerine kıyasla daha ucuz bir ülke olduğunu söyleyebilirim. Ama genel olarak bürokrasi sistemi yavaş ilerliyor bunu aklınızda bulundurun. İspanya, mesafe olarak biraz uzak bir ülke. Türkiye’ye sık gidip gelecekseniz ulaşımı hesap etmeniz gerekebilir.
Zorluklar hep var hayatta hep olacak yılmamak gerek.

Sağlıcakla kalın
Esra Kaşıkçı

SOSYAL MEDYA

338BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et
1,824TakipçilerTakip Et

POPÜLER YAZILAR

SON PAYLAŞILAN YAZILAR