Piriformis Sendromu

Piriformis Sendromu Nedir?

Sıkça karşılaşılan fiziksel rahatsızlıklar arasında yer alan bel ve kalça ağrısı birden fazla nedenle karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu ağrının en önemli sebeplerinden biri olan Piriformis Sendromu genellikle göz ardı edilmektedir.

Piriformis kası tarafından siyatik sinirin (nervus ischiadicus) tuzaklanması sonucu kalça da ve alt ekstremitede ağrı, uyluğun arka yüzünde parestezi görülebilmektedir. İlerleyen zamanlarda dokunma duyusu ağrılı olarak algılanabilir.

Etyolojisi (Nedeni)

Piriformis kasında miyofasial tetik nokta, hipertrofi, inflamasyon, travmatik yaralanmalar, piriformis kası ve/veya siyatik sinirin anatomik varyasyonları ve myositis ossifikans gibi nedenler piriformis sendromuna yol açabilmektedir. Ayrıca Piriformis Sendromunun yaklaşık %50’sinin sebebinin geçirilmiş gluteal travma olduğu bir çok çalışmada belirtilmiştir

Belirtileri ve Tanı Yöntemleri Nelerdir?

En sık belirti piriformis kası üzerinde(kalçada)  görülen ağrıdır. Oturmada güçlük olabilir. Ağrı yürümekle, uzun oturuş ve kalça iç rotasyonu artar. Tanı için standart bir yöntem yoktur. Genellikle anamnez (hasta hikayesi) ve fizik muayene ile tanı konulmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen Yorum Yazınız
İsminizi Buraya Girin