Ana SayfaOrtopediSudeck Atrofisi

Sudeck Atrofisi

Sudeck Atrofisi; Algodistrofi, Kozalji ya da başka bir deyişle Refleks Sempatik Distrofi Sendromu (RSDS); ilgili vücut uzvunun hasarında görülen ağrılı, artan hareket kısıtlığına hatta sakatlığa yol açabilen bir tablodur.

Klinik açıdan farklı semptomlar gösteren kompleks özelliklerinden dolayı 1993’te Uluslararası Ağrı Çalışma Derneği (IASP) tarafından “Kompleks Regional (Bölgesel) Ağrı Sendromu (CRPS)” olarak adlandırılmıştır. Eğer sinir hasarı görülmüyorsa CRPS-1, büyük bir sinirin hasarı söz konusuysa CRPS-2 adını alır. Bu yazımızda Sudeck Atrofisi olarak bahsedeceğiz.

Sudeck Atrofisi; kişinin yaşadığı kalp hastalıkları, sinir zedelenmeleri, yanıklar, iltihaplanmalar burkulmalar ya da majör ve minör travmalardan sonra ortaya çıkar. Genel olarak kırıklardan sonra oluşabilen bir durumdur ve oldukça önemli bir komplikasyondur. El ve ayak bileklerinde görülme sıklığı yüksektir. Omuz eklemi, el-ayak bileği, dirsek kırıkları sonrası meydana gelen kan dolaşımı bozuklukları Sudeck Atrofisi’ne neden olabilir. Kolda olunca dirsek etkilenmez daha çok omuz ve el bölgeleri etkilenir. Buna bağlı olarak omuz-el sendromu da denir.

Kimlerde Görülür?

Sudeck Atrofisi görülen hastaların çoğu 40-60 yaşları arasındadır ve cinsiyet ayırıcı bir etken değildir. Her ırk, cinsiyet, coğrafi bölgede görülebilir.

Belirtileri Nelerdir?

Sudeck Atrofisi başlıca; hareketle artan ağrı, yanma ve sızlama hissi ile karakterizedir. Görülen belirtilere göre üç evrede incelenir;

1. Evre (Akut Evre): Travmadan sonra başlayan evredir. Ağrı vücut uzvunun uç kısımlarında yanıcı ve sızlayıcı karakterde görülür. Ağrıya duyarlılık artar (hiperaljezi), normal şartlarda ağrı oluşturmayacak bir etmen ağrı oluşturabilir (allodoni) ya da ağrı normalden daha şiddetli hissedilir. Ödem, ciltte gerginlik, deride incelme ve renk değişimleri görülür. Siyanotik görünüm vardır (morarmış). Terleme, ilgili uzuvdaki kıl ve tırnaklarda uzama artışı vardır.

2. Evre (Distrofik Evre): Ağrı, ağrıya duyarlılık devam eder ve süreklidir. Ödem sertleşir. Hareket kısıtlığı, kan akımında azalma görülür. Cilt soluk bir görünüm alır ve soğuktur.

3. Evre (Atrofik Evre): Ağrı daha da şiddetli bir hal alır ve bu dönemde ağrı ilgili uzvun uç tarafından daha orta taraflarına doğru yayılabilir. Cilt soğuk ve kurudur. İlgili uzuvda körelme, şiddetli hareket kısıtlığı görülür.

Bu üç evre arasında kesin sınırlar yoktur. Evrelerin görüldüğü süre zarfları hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Bunların yanı sıra hastada anksiyete, depresyon, sosyal izolasyon ve fiziksel aktivitede azalma görülebilir.

Sudeck Atrofisi’nde erken tanı oldukça önemlidir. Tedavi ne kadar erken başlarsa o kadar iyi sonuçlar elde edilir.

Gizem Nalıncı
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi - Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü

SOSYAL MEDYA

338BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et
1,838TakipçilerTakip Et

POPÜLER YAZILAR

SON PAYLAŞILAN YAZILAR