Ana SayfaOrtopediRotator Cuff (Rotator Kılıf) Yaralanmaları

Rotator Cuff (Rotator Kılıf) Yaralanmaları

Rotator Kılıf Yapısı

Rotator kılıf – rotator manşet; scapula (kürek kemiği) bölgesinden başlayıp omuz ekleminde son bulan ve omzu sabitlemek için birlikte çalışan kas ve tendon grubuna verilen isimdir. Bu kas grubu (m. supraspinatus, m. subscapularis, m. infraspinatus, m. teres minör) omzu sabitlemesinin yanı sıra kolu içe ve dışa döndürmeye yardımcı olur. Gün içerisinde birçok aktivitede rotator cuff (rotator kılıf) kasları aktif olarak görev alır ve herhangi bir nedenle hasar gördüğü zaman omuz bölgesinde birçok belirti görülür.

Hasara Bağlı Görülen Belirtiler

Kolun üst dış kısmında ve omuzda ağrı

Hassas ve zayıf omuz

Geceleri daha fazla olan ilerleyici ağrı

Hareket sırasında çıtlama sesi

Baş üstü aktivitelerde ağrı

Pozisyon hissinin kaybolması

Rotator Cuff (Rotator Kılıf) Yaralanmaları

Rotator cuff yaralanmaları iki şekilde olabilir. Bunlar:

1- Akut (Ani) Yaralanma

Spor sonucu yaralanma, omuz üstüne düşme, trafik kazası…

2- Kronik Yaralanma

Uzun süreli tekrar eden hareketlerde bulunmak, yaşlılık…

Ayrıca, rotator cuff yaralanmaları, diğer omuz problemlerine de eşlik edebilir. Örneğin omuz çıkığı sonucu rotator cuff yaralanmaları görülme oranı yüzde 57 artar.

Rotator cuff yırtığı parsiyel (kısmi) veya tam yırtık olabilir. Parsiyel yırtıklarda fizyoterapi birincil ve en güçlü seçenektir. Tam yırtıklarda ise hasarın durumuna göre 3 hafta içinde cerrahi önerilebilir.
Fizyoterapi ile tedavi de amaç; ağrının azaltıması, omuz ve kürek kemiği çevresi kaslarının kuvvetlendirilmesi, omuz derin duyu hissinin arttırılması şeklinde özetlenebilir.

Akut Durum

1- Bölgedeki yangıyı azaltmak için soğuk uygulama

2- Ağır işlerden kaçınma, aktif istirahat

3- Pendulum egzersizleri (sarkaç egz.): Bu egzersiz çeşidi omuz ekleminde traksiyon (ayrılma) sağlayarak ağrının azaltılması, eklem açıklığının arttırılmasını sağlar.
Bir masa kenarında durup öne eğilin. Sağlam kolunuzla masadan destek alacak şekilde tutun.
Hasta kolunuzu aşağıya sarkıtıp düzenli bir şekilde öne-arkaya, sağa-sola ve çember oluşturma hareketleri yapın.

4- Scapula (kürek kemiği) mobilizasyonu

5- İzometrik kuvvetlendirme

6- Sopa egzersizleri: Orta kalınlıkta ve yeterli uzunlukta bir sopa alıp iki elinizle tutun. Sağlam taraf kolunuz hasta kola yardımcı olacak şekilde sopayı yukarı, sağa, sola farklı yönlere hareket ettirin.

Kronik Durum

1- Kas gevşetmek için sıcak uygulama

2- Omuz kuşağı kaslarını kuvvetlendirme

3- Propriosepsiyon egzersizleri

4- Kısalan kaslara germe

5- Egzenterik egzersizler uygulanabilir.

Eğer akut (ani) veya kronik oluşan rotator cuff yırtığına sahipseniz mutlaka yaşadığınız bölgede bulunan bir fizyoterapiste danışın ya da bize ulaşın. Fizyoterapistler kas-kemik ve sinir sistemi hastalıkları ile en çok çalışan meslek gruplarıdır ve fizyoterapi ile birçok problemin ameliyat gerektirmeden önüne geçilebilir.

Elif Sena Coruk
Kayseri Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'nden 2019 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Kayseri'de bir çok hastanede staj yapma imkanı buldum ve staj yaptığım hastanelerde hastalarla bire bir çalıştım. Ankara SuperSlow Zone merkezinde 9 ay çalıştım ve kişisel nedenlerden dolayı ayrıldım. Hacettepe Üniversitesi Kardiyopulmoner Rehababilitasyon yüksek lisans programından Yoğun Bakımda Kardiyopulmoner Rehabilitasyon dersini aldım. Şu an Çukurova Üniversitesi'nde Anatomi bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Kendimi geliştirmek için bir çok eğitime katıldım ve katılım belgeleri aldım.

SOSYAL MEDYA

338BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et
1,838TakipçilerTakip Et

POPÜLER YAZILAR

SON PAYLAŞILAN YAZILAR