Ana SayfaHastalıklarMenisküs Yaralanmaları

Menisküs Yaralanmaları

Menisküs Yaralanmaları

Günlük hayat aktiviteleri sırasında dize gelen yüklerin önemli bir kısmını menisküsler aktarır. Femur ve tibia arasındaki temas yüzeyi alanını artırarak stres yoğunlaşmasını engelleyen menisküsler, dize gelen ani yüklenmelerde, şok emici işlev görürler. Biyomekaniksel özelliklerinden dolayı baskı, gerilme ve makaslama güçlerine dirençlidirler.
Menisküsler femoral kondil ve tibial plato arasında yerleşmiş yarım ay şeklinde fibro-kartilajinöz yapılardır. Femoral yüzleri konkav (içbükey), tibial yüzleri düz ve bazen hafif konveks (dışbükey) olan bu yapılar, dizin normal fonksiyon görebilmesi için vazgeçilmez oluşumlardır.
Medial menisküs, yarım daire şeklindedir. Tibia ve eklem kapsülü ile çok sıkı bir bağlantı göstermektedir. Sıkı yapışmadan dolayı medial menisküs daha az hareketlidir ve daha sık yaralanır.
Lateral menisküs daha dairesel yapıda olup eklem yüzünün önemli bir kısmını örtmektedir. Eklem kapsülüyle olan ilişkisi, posterior boynuzda yer alan ve eklem içi seyreden popliteus tendonu nedeniyle kesintiye uğrar ve dış yan bağ ile de bir bağlantı göstermez.

Bu nedenle lateral menisküs daha hareketlidir ve daha az yaralanır. Anne karnında menisküslerin tamamı damarlıdır fakat erişkinlerde dış kısmının %10-30’u damarlıdır. İç kısmı tamamen avasküler , anöral ve alenfatiktir. Avasküler olmasına rağmen yapılan araştırmalarda, deney hayvanlarında egzersiz ile menisküs arka boynuzlarında artmış kollajen ve proteoglikan sentezi olduğu gösterilmiştir.

Görevleri

1.Yük taşıma: Tam ekstansiyonda, lateral kompartmandaki yüklerin %70’i, medial kompartmandaki yüklerin yarısına yakın kısmı menisküsler tarafından taşınır.

2. Yük dağıtma: Menisküsler, femur ve tibia arasındaki temas yüzeyi alanını arttırarak, eklem kıkırdağında stres konsantrasyonunu engellerler.

3. Şok absorpsiyonu: Dize gelen ani yüklenmelerde, menisküsler şok emici görevi yaparlar.

4. Lubrikasyon: Fizyolojik yüklenmeler ile şekil değiştirebilme özelliği sayesinde, eklem hareketi kısıtlanmadan bütün hareket derecelerinde eklem yüzeylerinin maksimum uyumluluğu sağlanır.

5. Kapsül ve sinoviyanın diz hareketleri sırasında eklem aralığına sıkışmasının engellenmesi.

6. “Screw-home”* mekanizmasına yardım.

7. Ön çapraz bağın yetersiz olduğu durumlarda ön-arka plandaki stabiliteye katkıda bulunmak.

*Screw-home mekanizması: Lateral femoral kondilin yarıçapı, medial kondilden daha büyüktür, bunun sonucu fleksiyon ile tibiada iç rotasyon, ekstansiyon ile dış rotasyon meydana gelir. Bu burgu seklindeki harekete dizin “screw home” mekanizması adı verilir

Yaralanma Çeşitleri

Menisküs yaralanmaları yaşlılarda ve gençlerde genelde farklı tablolar sonucu ortaya çıkar. Gençlerde yüksek enerjili travmalar ve ani yüklenmelerden dolayı vertikal yönde yırtık oluşur. Eğer ilerleme gösterirse medial menisküste daha sık olmak üzere kova sapı yırtık ve lateral menisküste daha sık olmak üzere radial yırtık görülür. Bu hasta grubunda menisküs yırtığına sıklıkla ön çapraz bağ rüptürü ya da osteokondral yaralanmalar da eşlik etmektedir. Yaşlılarda ise fizyolojik yüklenmeler de bile menisküs dejenerasyonu nedeniyle hasar görülür. Dejeneratif kompleks yırtıklar genellikle arka boynuz da görülür.

 

Elif Sena Coruk
Kayseri Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'nden 2019 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Kayseri'de bir çok hastanede staj yapma imkanı buldum ve staj yaptığım hastanelerde hastalarla bire bir çalıştım. Ankara SuperSlow Zone merkezinde 9 ay çalıştım ve kişisel nedenlerden dolayı ayrıldım. Hacettepe Üniversitesi Kardiyopulmoner Rehababilitasyon yüksek lisans programından Yoğun Bakımda Kardiyopulmoner Rehabilitasyon dersini aldım. Şu an Çukurova Üniversitesi'nde Anatomi bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Kendimi geliştirmek için bir çok eğitime katıldım ve katılım belgeleri aldım.

SOSYAL MEDYA

338BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et
1,838TakipçilerTakip Et

POPÜLER YAZILAR

SON PAYLAŞILAN YAZILAR