Ana SayfaNedir?Fizyoterapi Nedir? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizyoterapi Nedir? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizyoterapi, eksikliği bulunan vücut fonksiyonlarını ya da yapılamayan hareketleri hastanın tekrar yapmasını sağlamak amacı ile uygulanan soğuk uygulamalar, sıcak uygulamalar, elektriksel terapi (elektroterapi), çeşitli egzersizler ve daha pek çok tedavi yöntemini içinde barındıran bir uygulamadır.

İsim olarak daha çok İngilizce konuşulan ülkelerde kullanılmaktadır. 6 senelik tıp fakültesinden başarıyla mezun olarak doktor unvanı alan öğrenciler, TUS’a (Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı) girdikten sonra Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon alanında uzmanlığını tamamlayarak fiziatrist unvanını alır.

Üniversitelerin 4 senelik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümlerinden mezun olan öğrenciler ise “Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Lisans Diploması” ile fizyoterapist unvanını alırlar.
Sağlık bilimleri fakültesi ve sağlık bilimleri yüksekokulu mezunları arasında ise mezun olmalarının ardından bir fark bulunmamaktadır. Türkiye şartlarında tedavi süreci hastanın hekime gitmesinin ardından fiziatristin uygun gördüğü tedavi protokolünün fizyoterapist tarafından planlanıp uygulanması ile tamamlanır.

Üniversitelerin 2 yıllık Fizyoterapi bölümlerinden mezun olarak “Fizyoterapi Önlisans Diploması” alan öğrenciler ise fizyoterapi teknikeri unvanını alır. 
Tedavi merkezlerinde hekimler, fizyoterapistler ve fizyoterapi teknikerleri birlikte çalışmaktadır.

Fizyoterapinin temel amacı hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Bu başlık altında sadece fiziksel aktivitelerin değil sosyal ilişkilerin, psikolojik durumun ve duygusallık faktörünün de göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Tedaviye başlamadan önce ise çoğunlukla laboratuvar ortamında yapılan tetkik aletleri ya da manuel (el ile) yolla sorun saptanır.

Teknolojinin de büyük etkisinin bulunduğu günümüz toplumunun en büyük sorunları hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Hareket kabiliyetini tehdit eden bu sorunların çözümünde bugün ve ileride başvurulan alan olan fizik tedavi, gelecek vadeden ve evrensel olarak kabul görmüş bir meslek dalıdır.

Fizyoterapistler gerekli sınavları başarıyla tamamladıktan sonra üniversitelerde eğitimlerine devam ederek; uzman, doktor, doçent ve profesör unvanlarını alabilirler.

SOSYAL MEDYA

338BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et
1,824TakipçilerTakip Et

POPÜLER YAZILAR

SON PAYLAŞILAN YAZILAR