Ana SayfaManuel TerapiManuel Terapi Nedir? Manuel Terapist Kimdir?

Manuel Terapi Nedir? Manuel Terapist Kimdir?

Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi konusunda eğitimli, vücut anatomisine, fizyolojisine ve biyomekaniğine hakim fizyoterapist ve doktorlar tarafından hiçbir cihaza ihtiyaç duymadan el ile uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Kas iskelet sisteminde meydana gelen işlev bozukluğu sonucunda oluşan ağrı ve fonksiyon kaybının giderilmesinde kullanılır. Hasarın saptandığı bölgeye yönelik eklem-sinir mobilizasyonları, eklem manipülasyonları, yumuşak doku gevşetme teknikleri, özel germe teknikleri, derin friksiyon gibi pek çok manipülatif uygulama yöntemi ile müdahale edilir. Amaç, tam geri dönüşü ve günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığı sağlamaktır. Bilimsel olarak kanıtlanmış teknikler kullanılır ve tamamen doğal bir uygulamadır.

Ağrı vücut için uyarıcı bir mekanizmadır. Manuel terapi tedavisinde ilk olarak ağrıya sebep olan problem ortaya çıkartılır. Bunun ortaya çıkabilmesi için kişi detaylı bir fizik muayeneye alınır. Daha sonra gerekli teknikler kullanılarak problem ortadan kaldırılır. Başarı oranı oldukça yüksek bir yöntemdir.

Rastgele uygulanan ve kalıplaşmış programlar içeren bir tedavi yöntemi değildir. Kişiye özel programlar eşliğinde esas problemi bulup ortadan kaldırmayı amaçlar. Bazen tek seansta bile sonuç almak mümkündür.

Manuel Terapinin Tarihçesi

Manuel tıp tanı ve tedavi teknikleri binlerce yıldır kullanılmıştır. Bu konu hakkındaki ilk bilgiler M.Ö. 3000 yıllarına dayanır. Edwin-Smith-Papyrus (M.Ö. 2500-3000) notlarında, boyun ağrısında bugün de kullanılan manuel terapi tekniklerine benzer tekniklerden söz edilir.

Hammurabi Yasaları (M.Ö. 2250) kitap gibi bir seri siyah taş üzerine kazınan buluntulardır. 282 kuraldan (taştan) 8’i hekimlerle ilgili yasaları, tedavi ücretlerini ve cezaları kapsar. Susruta (M.Ö. 1500) gibi Hindistanlı hekimler manuel teknikleri kullanmışlardır. Spinal manipülasyonun tarihi Hipokrat’a (M.Ö. 375-460) ve Antik yunan hekimleri ile Galen’e (M.Ö. 130-200) kadar uzanır. Hipokrat ve Galen gibi hekimler, omurga ağrıları ile ilgilenmişler, değişik manuel terapi tekniklerinden bahsetmişlerdir.

Roma imparatorluğu döneminde de bu tür tekniklerin kullanıldığına dair kayıtlar mevcuttur. Binlerce yıldır insanların çektiği acıları dindirmek için eller yardımı ile uygulanan birçok teknik kullanılmıştır. Bu yöntemler kas-iskelet sistemi bozukluklarının tedavisinde özellikle boyun ve bel ağrısı için cerrahi-olmayan “agresif bir yaklaşım” olarak kullanılmıştır.

Manuel Tedavi Fizyoterapi

19. yüzyılın başlarında Edinburg Üniversitesi’nden mezun olan Dr. Edward Harrison, manuel terapi yöntemleri kullanarak Londra’da büyük ün kazanmıştır. 19. yüzyıl İngiltere ve ABD’de kırık-çıkıkçıların (bonesetter) en parlak yılları olmuştur. Bunlar arasında ünlü kırık-çıkıkçı Hutton’un başarılı çalışmaları James Paget ve Warton Hood gibi tıp otoritelerinin dikkatini çekerek, British Medical Journal ve Lancet gibi dergilerde yayınlanmış ve sonrasında bu teknikler tıp dünyasının yeniden ilgisini çekmeye başlamıştır. Bu makalelerde tedavi edilen hastalıkların tanımlanmasının yanı sıra Hutton’ın akut inflamasyonlu eklemlere manipülasyon uygulamadığı belirtilmekteydi.

James Mennell, Fiziksel Tıp alanında profesördür. Anestezi kullanmadan omurga patolojilerinin tedavisinde oldukça yararlı ve uygulama alanı bulan yeni manipülasyon teknikleri geliştirmiştir. Yaşamı boyunca eklem hareketlerini inceleyerek, istemsiz hareketlerin manipülasyonlarında ne kadar önemli olduğunu saptamıştır. Mennell’in en çok çalışma alanı periferik eklemler üzerindedir.

Manuel tedavi, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 1874 senesinde Andrew Taylor Still ve 1895’de David Palmer’in girişimleriyle tüm dünyada adını duyurur. Özellikle Palmer’in kurduğu okullar bir disiplin olarak manuel terapi alanın gelişmesine ciddi katkı sağladığı söylenebilir.

Avrupa’da ise manuel terapi uygulamaları; 20. Yüzyılın ortalarından itibaren Mennel ve Cyriax’ın manuel terapinin kapsamında yürüttüğü manipülasyon çalışmaları üzerinden şekillenmiştir.

Günümüzde manuel tedavi alanındaki çalışmalar; İsveç asıllı Dr. Christian Terrier tarafından 1 Mayıs 1958 yılında kurulan Uluslararası Manuel Tıp Federasyonu (FIMM) tarafından geniş biçimde temsil edilmektedir.

Manuel Terapist Kimdir?

Bir üniversitenin 4 yıllık Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümleri veya Tıp Fakültesini bitirdikten sonra gerekli eğitimleri alıp bu konuda yetkinliğini ispatlamış kişilerdir.

İnsan vücudunun anatomi, fizyoloji ve biyomekaniğine tamamen hakimdirler. Her hastayı şikayetlerine göre fizik muayeneden geçirip gerekli tedavi tekniklerini seçerler ve hastaya özgü programı oluştururlar.

Manuel terapi, insan vücuduna müdahale gerektiren her iş gibi bazı tehlikeler içerir. Kırıkçı ve çıkıkçılar manuel terapist değildir. Manuel terapi uygulaması gereken durumlarda mutlaka eğitimini tamamlamış yetkin kişilere başvurunuz. Aksi takdirde yanlış ve rastgele yapılan uygulamalar felç, hatta ölüm gibi sonuçlar doğurabilir.

Manuel Terapiyi Kimler Uygulayabilir?

Ülkemizde manuel terapi eğitimi almış fizyoterapist ve fizik tedavi doktorları bu eğitimi uygulayabilirler. Uygulama tecrübe ve bilgi gerektirdiğinden dolayı sadece eğitimini tamamlamış kişilere yaptırılmalıdır. Her elle yapılan uygulama manuel terapi olarak nitelendirilemez. Bundan dolayı manuel terapi yaptığını söyleyen herkese itibar edilmemelidir. Manuel tedavi sırasında yapılan herhangi yanlış bir uygulama kişinin hayatını tehlikeye sokabilir. Manuel terapistler bunun ciddiyetinde oldukları için uygulama sırasında çok dikkatli davranırlar ve bilimsel olarak kanıtlanmamış yöntemleri kullanmazlar.

Manuel Terapist Olmak İsteyenler Nasıl Bir Yol İzlemelidir?

Manuel terapist olabilmek için doktor veya fizyoterapist olmak gerekir. Manuel tedavi tamamen elle uygulanan bir tedavi yöntemi olduğundan dolayı manuel terapist olmak isteyen kişilerin öncelikle insan vücudu ile temastan kaçınmaması gerekir. Ayrıca kişi bu tedaviyi uygulayabilecek bazı fiziksel yeterliliklere ve gerekli anatomi-biyomekanik bilgisine sahip olmalıdır.

Fizyoterapistler nasıl manuel terapist olur;

Fizyoterapistlik sağlık yüksek okulları ve sağlık fakültelerinde dört yıllık Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon programlarını bitirenlere verilen unvandır. Dört yıl içinde okullarda manuel tedavi eğitimi verilir ancak bu alanda özelleşmek isteyen kişilerin manuel terapi konusunda verilen eğitimlere katılmaları ve bu alanda yetkin olduklarını ispatlamaları gerekir.

SOSYAL MEDYA

338BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et
1,838TakipçilerTakip Et

POPÜLER YAZILAR

SON PAYLAŞILAN YAZILAR