Ana SayfaMakaleKronik Böbrek Hastalığında Solunum Kas Eğitimi

Kronik Böbrek Hastalığında Solunum Kas Eğitimi

Kronik Böbrek Hastalığı

Kronik böbrek hastalığı (KBH), böbreğin yapısında ya da fonksiyonunda 3 aydan fazla devam eden; glomerüler filtrasyon hızına veya albüminüriye göre evrelere sınıflandırılan kronik bir hastalıktır. Evre-5 böbrek hastalığı olan hastalarda renal replasman tedavisi olarak en yaygın kullanılan tedavi modeli hemodiyalizdir. KBH hastalarında genellikle plevral efüzyon, pulmoner hipertansiyon, solunum yetmezliği, dispne, miyopati, kas kütlesi kaybı, uyku problemleri, yorgunluk ve birçok sistemi etkileyen komplikasyonlar görülmektedir. Yapılan bir çalışmada da soleus kası ve diyafragma kası gücünde azalma olduğu bulunmuştur. Ayrıca KBH hastalarında diyafragma siniri olan frenik sinir iletiminde gecikme olduğu da bilinmektedir. Buradan bakıldığında KBH hastalarının yaşam kalitesi ciddi anlamda azalmıştır. Yapılan çalışmalarda inspiratuar kas eğitimi akciğer ve kalp hastalarında, göğüs cerrahisi sonrasında, multiple skleroz hastalarında, inme vakalarında ve birçok hasta popülasyonunda yararlı olmuştur. İnspiratuar kas eğitimi, solunum sistemine normal seyrinin üzerinde bir yüklenme sağlayarak; solunum kaslarında tip-1 liflerin yüzdesini ve tip-2 liflerinin de boyutunu artırmaktadır.

Çalışma Müdahalesi ve Hasta Seçimi

19 ile 78 yaşları arasında, düzenli hemodiyaliz alan evre-5 hemodiyaliz hastaları ele alınmış ve bu hastalarda kontrol grubuna plasebo solunum kas eğitimi verilirken tedavi grubuna da farklı şiddette power breath ile 6 hafta ile 6 ay arasında değişen sürede solunum kas eğitimi verilmiştir. Çalışmaya 110 kişi dahil edilmiştir. Fonksiyonel kapasite 6 dakika yürüme testi (6DYT) ile, akciğer fonksiyonları da spirometre ile ve yaşam kalitesi de Böbrek Hastalığı Yaşam Kalitesi Anketi-Kısa form ile 0-100 aralığında değerlendirilmiştir. 

Egzersiz Yükü ve Şiddeti

Değerlendirilen maksimal inspiratuar basınç (MIP) değerine göre egzersiz yükü hesaplanmıştır. Bir çalışmada MIP’nin %30’luk yükü kullanmış, bir çalışma MIP’nin %40’ını, bir çalışma MIP’nin %50’sini, diğer bir çalışma da MIP’nin %15’ini yükleyerek egzersiz eğitimi vermiştir. Egzersiz şiddeti kademeli olarak MIP’nin %60’ına yükseltilerek egzersiz eğitimi verilmiştir. Eğitim süresi de çalışmalar arasında farklılık göstermiştir:

 • MİP’nin %30’unu tercih eden çalışma; 3 set 10 tekrar,
 • MİP’nin %40’ını tercih eden çalışma; 3 set 15 tekrar,
 • MİP’nin %50’sini tercih eden bir çalışma; 20 dakika
 • MİP’nin %15’ini tercih eden bir çalışma; günlük 1 saat

Tüm çalışmalar eğitimi haftada üç kez diyaliz seansları sırasında uygulamış ve eğitim süresinin toplam süresi 6 hafta ile 6 ay arasında değişmiştir.

İnspiratuar Kas Eğitiminin Etkisi

 1. Solunum Kas Gücü
  İki çalışma inspiratuar kas eğitiminin maksimum inspiratuar basınç (MİP) üzerindeki etkisini bildirmiş ve egzersiz grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, inspiratuar kas eğitiminin MİP’i ortalama 23 cmH2O artırdığı bulunmuştur. Bir başka çalışma MİP eğitiminin MEP (maksimum ekspiratuar basınç) üzerindeki etkisini değerlendirmiş ve 25 katılımcı ile yapılan çalışmada MİP eğitiminin MEP değerini 26 cmH2O artırdığını bulmuştur.
 2. Fonksiyonel Kapasite
  45 kişiyi dahil eden 2 çalışmada inspiratuar kas eğitimi verilen KBH hastalarında; kontrol grubuna göre eğitim grubunda 6 dakika yürüme testi ile 80 metrelik bir gelişme görülmüştür. 
 3. Yaşam kalitesi
  Bir çalışma 25 katılımcıyı çalışmaya dahil etmiş ve inspiratuar kas eğitiminin yaşam kalitesini Böbrek Hastalığı Yaşam Kalitesi Anketi-Kısa Form ile değerlendirmiş. Anketinin üç alanı olan ağrı, uyku ve efor kontrol grubuna göre anlamlı olarak iyileşmiştir.

Tartışma

Yapılan bu derleme makalesi; hemodiyalize giren kronik böbrek yetmezliği hastalarında inspiratuar kas eğitiminin, solunum kas gücü, fonksiyonel kapasite, akciğer fonksiyonu ve yaşam kalitesinde anlamlı bir gelişme sağladığını tespit etmiştir. Aynı zamanda bu çalışma KBH hastalarında inspiratuar kas eğitiminin etkinliğini inceleyen ilk sistematik derleme makalesidir. Bu makaleye göre de KBH hastalarında inspiratuar kas eğitiminin faydalı olacağı ve de olduğu görülmüştür.

Referanslar:
de Medeiros, A. I. C., Fuzari, H. K. B., Rattesa, C., Brandão, D. C., & de Melo Marinho, P. É. (2017). Inspiratory muscle training improves respiratory muscle strength, functional capacity and quality of life in patients with chronic kidney disease: a systematic review. Journal of physiotherapy, 63(2), 76-83.

Döndü İriş
Ben Fizyoterapist Döndü İriş. 2013 yılında Yavuz Sultan Selim Fen Lisesi'nden, 2018 yılında da Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun oldum. 2019 yılında aynı üniversitede Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Tezli Yüksek Lisans Programı'nı kazandım, eğitimim halen devam etmektedir. 2016 yılında 1.si düzenlenen ve 2017 yılında da 2.si düzenlenen Solunum Fizyoterapisi ve Pulmoner Rehabilitasyon Sempozyumu'na katıldım. 2018 yılında Dorn Metod Terapi kursu ve Obezite Tanı ve Tedavi kursunu aldım. Kardiyopulmoner rehabilitasyon, nörolojik rehabilitasyon, yoga, pilates ve sporla ilgiliyim. Yeni bilgiler edinmeyi seven mesleğine aşık bir fizyoterapistim.

SOSYAL MEDYA

338BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et
1,824TakipçilerTakip Et

POPÜLER YAZILAR

SON PAYLAŞILAN YAZILAR