Ana SayfaMakaleDonuk Omuzda Fizyoterapi ve Steroid Enjeksiyonu

Donuk Omuzda Fizyoterapi ve Steroid Enjeksiyonu

Donuk omuz, adheziv kapsülit olarak da adlandırılır ve yaygın bir omuz rahatsızlığıdır. Eklem aralığında oluşan ödem ve ardından gelişen fibröz doku omuz hareketinde kısıtlılık ve ağrı oluşturur. Karakteristik özellikleri, kademeli olarak artan omuz sertliği, özellikle geceleri artan şiddetli ağrı ve hem aktif hem de pasif hareket aralıklarında ağrılı omuz hareket kaybıdır. Kadınlarda sık olmakla beraber 35-70 yaş arasında ve baskın olmayan tarafta daha sık izlenir. Önceki çalışmalar, genel popülasyonun yaklaşık %2 ila %5’inin bu bozukluğu yaşayabileceğini bildirmiştir.

Donuk Omuz Sınıflandırma ve Evreleme

Donuk omuz, nedeni bilinmiyorsa birincil (primer, idiyopatik) veya bir problem nedeniyle oluştuysa ikincil (sekonder) olarak tanımlanabilir. Primer donuk omuz konservatif tedaviye iyi cevap verirken, cerrahi sonrası gelişen donuk omuz konservatif tedaviye iyi cevap vermez ve ek tedaviler gerektirebilir. Bazı çalışmalar donuk omuzlu hastaların %50’sinden fazlasının, birkaç yıllık tedaviden sonra bile hala kalıcı semptomları olduğunu bildirilmiştir.

Evreler:

  • Evre I- Başlangıç evresi <3 ay
  • Evre II- Donma evresi 3-9 ay 
  • Evre III- Donuk evre 9-15 ay
  • Evre IV- Çözülme evresi

Teşhis ve Tedavi

Hem birincil hem de ikincil vakalarda teşhis, klinik ve radyolojik muayene, tıbbi geçmiş ve diğer omuz patolojilerinin dışlanması ile konur. En önemli kriter omzun aktif ve pasif hareketlerinin tüm yönlerde azalmasıdır. Erken evrelerde omzun aşırı hareketlerinde şiddetli ağrı vardır. Tanı için özel bir muayene testi yoktur.

Tedavide ise hastanın hangi evrede olduğunu tespit etmek, cerrahi veya konservatif tedavi seçeneklerini değerlendirmek tedavinin seyrini oluşturacaktır. En sık kullanılan konservatif tedaviler steroid enjeksiyonu ve fizyoterapidir.

Steroid enjeksiyonu güçlü antiinflamasyon (iltihap önleyici) etkisine sahiptir ve donuk omuzun erken evrelerinde kullanılır. Steroid enjeksiyonu ile karşılaştırıldığında, vücuda girişimsel müdahalesi olmayan fizyoterapi, donuk omuzlu hastalar için daha uygulanabilir olabilir, ancak bu tedavi antiinflamasyon etkisini sınırlayabilir. Fizyoterapilerin bileşenleri, aktif hareket, şok dalgası, coldpack – hot pack , ultrason ve PNF dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerdir. Fizik tedavi ile yeterli cevap alınamadığı veya yeterli yapılmadığı düşünüldüğünde, takviye olarak enjeksiyon denenebilir.

Yapılan çalışma, donuk omuzlu hastalarda fizyoterapiye kıyasla steroid enjeksiyonunun etkinliğini ve güvenirliğini değerlendirmek için 9 randomize kontrollü çalışmanın sistematik bir incelemesi ve meta-analizidir. Mevcut sonuçlar, her iki müdahalenin de omuz eklemi fonksiyonu iyileştirmede, pasif dış rotasyonu artırmada ve donuk omuz için ağrıyı azaltmada benzer etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Steroid enjeksiyonu fizyoterapi kadar güvenli olarak bulunmuş. Uzun dönemde iyi sonuçlar ve etkin bir tedavi için steroid enjeksiyonunu takiben kişiye özel bir fizyoterapi programı hastalığın tedavisinde gereklidir.

Referanslar:
Sun, Y., Lu, S., Zhang, P., Wang, Z., & Chen, J. (2016). Steroid injection versus physiotherapy for patients with adhesive capsulitis of the shoulder: a PRIMSA systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Medicine, 95(20).

Elif Sena Coruk
Kayseri Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'nden 2019 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Kayseri'de bir çok hastanede staj yapma imkanı buldum ve staj yaptığım hastanelerde hastalarla bire bir çalıştım. Ankara SuperSlow Zone merkezinde 9 ay çalıştım ve kişisel nedenlerden dolayı ayrıldım. Hacettepe Üniversitesi Kardiyopulmoner Rehababilitasyon yüksek lisans programından Yoğun Bakımda Kardiyopulmoner Rehabilitasyon dersini aldım. Şu an Çukurova Üniversitesi'nde Anatomi bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Kendimi geliştirmek için bir çok eğitime katıldım ve katılım belgeleri aldım.

SOSYAL MEDYA

338BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et
1,838TakipçilerTakip Et

POPÜLER YAZILAR

SON PAYLAŞILAN YAZILAR