Ana SayfaLenfödemLenfödem Nedir ve Nasıl Olur? Lenfatik Sistem

Lenfödem Nedir ve Nasıl Olur? Lenfatik Sistem

Lenfödem; dokular arasında anormal miktarda protein ve su birikmesiyle meydana gelen ilerleyici bir hastalıktır. Lenfödem, proteinden zengin bir ödemdir. Eğer tedavi edilmezse veya yanlış tedavi edilirse yumuşak dokuda zamanla sertleşme, enfeksiyonlar gibi ikincil problemlere neden olabilir. Lenfödem; ekstremiteler, baş, boyun, gövde ve dış genital organlarda görülebilir.

Lenfatik Sistem Nedir?

Lenfatik sistem, lenf sıvısını dokular arası boşluktan alıp, kan akımına getiren bir dolaşım sistemidir. Lenfatik sistem yüzeyel ve derin lenfatik sistem olarak ikiye bölünmüştür ve bu iki bölüm fasya aracılığıyla bağlanmıştır. Yüzeyel tabakanın görevi; derinin ve subkuten dokununun lenf sıvısını boşaltmaktır. Derin tabakanın görevi ise kas dokusu, tendon kılıfı, sinir dokusu ve eklemlerden lenf sıvısını boşaltmaktır. Lenfödem genellikle yüzeyel lenf sistemin yetersizliğinde oluşur.

Lenfatik sistemin birçok bileşeni vardır. Bunlar; lenf sıvısı, lenfatik yükler, lenfatik damarlar, lenfatik dokular ve lenf nodlarıdır.

İnterstisyel alanda (dokular arası) bulunan sıvı lenfatik sisteme girdiği an lenf sıvısı adını alır ve lenfatik yüklerden oluşur. Sağlıklı bir bireyde gün içinde yaklaşık 20 litre kadar sıvı böbrek dışındaki kan kapilleri tarafından dokular arası boşluğa geçer. Bu sıvının %80-90’ı geri emilir. Kalan %10-20’lik sıvı ise lenfatik sistem aracılığıyla geri emilir.

Lenf sıvısı dolaşımı süresince birçok lenf nodülünden geçer ve bu nodüllerde filtre edilir. Lenf nodülleri; vücutta koruma, bağışıklık ve lenf sıvısının yoğunlaştırılması görevlerini yerine getirir. İnsan vücudunda doğuştan 600-700 lenf nodülü bulunmaktadır. Kendilerini yenileyemezler. Kanser tedavilerinde genelde cerrahiyle çıkarılırlar. Bölgesel lenf nodülleri savunma sisteminin ilk bölümüdür. Axillar bölge (koltuk altı), cervical bölge (boyun, çene), inguinal bölge (kasık)’de bulunurlar.

Lenfödem Neden Oluşur?

Lenfatik sistemde taşıma kapasitesi lenfatik yükten daha az olduğunda, lenfatik sistemde yetersizlik meydana gelir. Bunun sonucunda da dokular arası boşlukta sıvı birikmesiyle birlikte lenfödem meydana gelir. Üç tip yetmezlik vardır. Bunlar; dinamik yetmezlik, mekanik yetmezlik ve kombine yetmezliktir.

  • Dinamik Yetmezlik
    En sık görülen yetmezlik tipidir. Burada lenf sistemi sağlıklıdır fakat vücutta artmış lenfatik yük söz konusudur. Taşıma kapasitesinin üzerine çıkıldığı için ödem görülür. Ödem gözle görülebilen, palpe edilebilen (elle muayene de anlaşılabilen) bir şişliktir. Eğer uzun süre tedavi edilmez ise bu sefer sağlıklı lenfatik sisteme de zarar verebilir. Bu yetmezliğin nedenleri; kalp yetmezliği; immobilite (hareketsizlik), kronik venöz yetmezlik (evre 1 ve 2), hipoproteinemi (kanda protein miktarının normal seviyenin altına düşmesi), gebelik olabilir.
  • Mekanik Yetmezlik
    Lenfatik sistemin taşıma kapasitesinde bir azalma vardır. Lenfatik sistem normal lenfatik yükü idare edemeyecek kadar ciddi düzeyde bozulmuştur veya protein ile sudan oluşan lenfatik yük artışına cevap veremez durumdadır. Bu yetmezliğin nedenleri; cerrahi, radyason, travma, inflamasyon gibi organik nedenler olabilir. Veya belli ilaçlara, toksinlere (örn: filariazis) karşı lenf damarlarının paralizi (felç) ya da lenf damarları genişlemesine bağlı kapak yetmezliğini kapsamaktadır.
  • Kombine Yetmezlik
    Bu yetmezlik tipinde ise lenfatik sistemin taşıma kapasitesi azalır ve eş zamanlı olarak lenfatik yük volümü artmıştır. Bu yetmezlikte ciddi bir doku hasarı (nekroz) veya kronik inflamasyon görülebilir.

SOSYAL MEDYA

338BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et
1,824TakipçilerTakip Et

POPÜLER YAZILAR

SON PAYLAŞILAN YAZILAR