Ana SayfaHastalıklarVertigo (Baş Dönmesi) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Vertigo (Baş Dönmesi) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Vertigo, kişinin çevresiyle olan ilişkisindeki bozulmanın sübjektif his olarak isimlendirilmesidir. En önemlisi, vertigo bir hastalık değil bulgudur.

Bening Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV): İç kulaktaki vestibular sistem bozukluğu olarak isimlendirilmektedir. Yaşam boyu sürmez ve ilerleyici bir seyir göstermez. %50-70 nedeni bilinmeyen, ileri yaşta ve genelde kadınlarda daha çok görülen bir durumdur. BPPV olan kişi sabah yataktan kalkarken, dönerken, eğilirken veya başın herhangi bir pozisyonunda ani ve şiddetli baş dönmesi tarif eder.

Vücut Denge Sistemi Nasıl Çalışır?

Denge, yer çekimi merkezini destek yüzeyinin içinde tutabilmek için oluşturulan postural uyumdur. Denge; görme, proprioseptif sistem ve vestibular sistemin birlikte çalışmasıyla oluşur. İnsanlarda denge sistemi üç temel fonksiyona sahiptir;

  • Dik duruşu ve doğru postürü sağlamak için kas aktivitesini düzenleyen spinal reflekslerin kontrolü,
  • Başın hareketi esnasında görüntünün retina tabakasında sabit tutulması için gereken kontrol,
  • Uzaysal ve hareket algısı.

Vestibular sistem motor ve duyu ile ilgili bir sistemdir. Vestibular sistem direk motor kontrole katılır. Santral sinir sisteminin postüral hareketleri, statik baş, vücut pozisyonlarını kontrol etmede vestibular ve başka bilgileri alan inan yolları kullanır. Duyu ile ilgili olarak gravitenin yönü, baş hareketleri ve pozisyonu ile ilgili bilgiyi santral sinir sistemine verir. Postüral kontrolü sağlamak vestibular sistemin en önemli görevidir. Vestibular sistem gravitenin yönünü bulur, graviteyle ilgili başın hareketleri hakkında bilgi verir.

Vestibular sistemin görevleri;

  • Baş hareketlerine duyarlıdır. Başın pozisyonlarını santral sinir sistemine iletir. Başın hareketleri esnasında bakışları sabit hale getirir.
  • Vestibular sistemden çıkan motor outputlar, stabilite limiti içerisinde gravite merkezinin kontrol edilmesinde, statik vücut pozisyonları ve dinamik postüral hareketlerin devamlılığını sağlamaya yarar.
  • Vertikal oryantasyonu gerçekleştirir.
  • Denge duyusunun oluşmasında ve korunmasında etkilidir.
  • Organizmanın bulunduğu ortamla ilişkisini düzenlemekte olan vestibular sistem ikiye ayrılmaktadır. Bunlar santral ve periferik bölümlerdir.

Vertigo ve Dengeye Etkileri

Vertigo, kişinin veya etrafının dönmesi olarak tanımlanmaktadır. Bunun sonucunda dengeyi ve postüral kontrolü sağlamak zorlaşır. Ayakta düzgün bir biçimde duramama, yürüme sırasında dengenin korunamaması gibi durumlar ortaya çıkar. Kas gücünde zayıflama meydana gelir (antigravite kasları gibi). Kişinin enerji harcaması da artar.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Hastaları Bening paroksismal pozisyonel vertigoda özellikle sabah uyanınca yataktan kalkarken, sağa veya sola dönerken, eğilirken şiddetli bir baş dönmesi hissettiklerinden bahsederler. Genellikle belirtiler değişkenlik gösterir. Bazı hareketlerde minimal vertigo atağı görülürken bazılarında nistagmus olmasına rağmen belirtiler daha azdır. Bazı vakalarda tek taraflı bazı vakalarda çift taraflı BPPV semptomları: vertigo, bulantı, kusma, terleme, denge, yürüme ve konsantrasyon bozukluğudur.

SOSYAL MEDYA

338BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et
1,838TakipçilerTakip Et

POPÜLER YAZILAR

SON PAYLAŞILAN YAZILAR