Germe (Stretch) Nedir?

Germe, kas ve tendonlara yönelik kas boyunu uzatmak için uygulanan dış kuvvettir. Germelerin amacı kas yorgunluğunu azaltmak ve kası spordan önceki konumuna geri döndürmektir.

Amaçları

  • Hareket açıklığını arttırmak
  • Sertliği azaltmak
  • Kas yorgunluğunu gidermektir.

Germe yapılırken unutulmaması gereken bir diğer nokta da her insan vücudunun farklı olduğu ve yapılan sporlara farklı cevaplar verdiğidir. Bu yüzden hareketlerde temel hedef germeyi hissetmektir.

Germenin Faydaları

  1. Germe, sporda konsantrasyonumuzu sağlar. Yapacağımız aktiviteye odaklanmamızı ve doğru nefes alış-verişimizi sağlar.
  2. Spor yaralanmalarını önler. Kası daha dayanıklı hale getirerek spor esnasında daha fazla efor sarf ederek daha etkili sonuçlar almamızı sağlar.
  3. Aktivite sonrası kaslarda biriken laktik asidi germe ile dağıtırız. Spor sonrası yorgunluğu, acıyı ve ağrı hissini ortadan kaldırır. Eklem sakatlıklarının önüne geçmiş oluruz.
  4. Germe hareketleri kan dolaşımımızı artırır bundan dolayı sporlarda dayanıklılığımız artar.
  5. Germe ile kaslardaki hareketsizliği azaltırız. Böylece hem günlük yaşamda daha verimli oluruz hem de dinlenme zamanımızda vücudumuzu aktiviteye hazır hale getiririz.
  6. Germe kılcal damarları harekete geçirir böylece kaslara çok daha fazla kan pompalamış oluruz. Gece yatmadan önce yapacağımız germeler bize kaliteli bir uyku verirken sabah kalktığımızda yaptığımız germeler bizi günlük aktivitelere hazırlar.
  7. Germe vücudun stresini üzerimizden atılmasını sağlar.

Germe (Stretching) Ne Zaman Yapılmalıdır?

Germeden maksimum fayda göreceğimiz zaman kasların ısınmış olduğu dönemdir.

Kimler Germe Yapmalıdır?

Hamilelikte Germe:

Hamilelikte bir çok aktivite çok önemlidir bunlardan biri de germedir. Çünkü hamilelikten dolayı kısıtlanan hareketlere birlikte hiçbir aktivite yapmazsak eklemlerde kireçlenme ve sakatlanma meydana gelebilir. Bunu önlemek amacıyla her gün düzenli olarak germe yapmalıyız.

Yaşlılıkta Germe:

Kasların yaş sebebiyle esnekliğini kaybetmesi ve hareketlerin azalması nedeniyle eklemlerdeki deformasyon sakatlanmalara neden olmaktadır. Bunu önlemek için her gün düzenli olarak acı seviyesine gelmeden germe hareketleri yapılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen Yorum Yazınız
İsminizi Buraya Girin