Ana SayfaBiyomekanikRotatör Manşet Biyomekaniği

Rotatör Manşet Biyomekaniği

Bu konu için öncelikle rotatör kasları ve işlevlerini bilmemiz gerekiyor ki iyi bir şekilde anlayabilelim.
Rotatör Manşet Kasları

Supraspinatus

İnfraspinatus

Teres minör

Subskapularis

Bu kasların temel 3 görevi vardır:

1- İsmini aldığı omzu döndürme görevi,

2- Humerus başını glenoid kavitede tutmak için eklem kompresyon kuvveti,

3- Omuz çevresi kaslar ile koordineli çalışarak omuz eklemi dengesi oluşturma

Rotatör manşet biyomekaniğini anlamak için kuvvet çiftleri konseptini bilmek gerekmektedir. Kuvvet çiftleri bir objeye rotasyon yaptırmaya çalışan birbirine zıt iki kuvvet olarak tanımlanmaktadır. Objenin hareketsiz kalması için bu iki kuvvetin yönünün birbirine zıt ve aynı büyüklükte olması gerekir. Omuz ekleminde kuvvet uygulanan nokta rotasyon merkezidir. Bu noktaya koronal ve sagittal planda olmak üzere 2 planda etkileyen güç çiftleri bulunmaktadır.

Koronal planda rotator manşet kasları ile deltoid arasında, sagittal planda subskapularis ile teres minör ve infraspinatus arasında oluşan kuvvet çiftleri rotatör manşet biyomekaniğinin temelidir.

Koronal planda deltoid momenti omuz rotasyon merkezinin yukarısında kalırken; infraspinatus, teres minör ve subskapularis tendonlarının momenti eklem rotasyon merkezinin aşağısında kalmaktadır. Bu kuvvet dengesi stabil sağlıklı bir omuz abdüksiyonu için gereklidir.

Çok kuvvetli olan deltoid kasının humerus başını yukarı çeken kuvvetini dengelemek için rotatör manşete latissimus dorsi ve pektoralis major kasları humerus başını aşağı çekiçi etkileri ile yardım etmektedir.

Sagittal planda anteriorda subskapularis ile posteriorda infraspinatus  ve teres minor kasları arasındaki denge humerus başının glenoid çıkıntıda stabil kalmasında önemlidir.

Bu plandaki dengesizlik humerus başının anteriora veya posteriora aşırı translasyonuna sebep olur. Bu kuvvet dengelerinin herhangi birinde meydana gelen dengesizlik tüm omuz kinematiğini etkilemektedir.

SOSYAL MEDYA

338BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et
1,824TakipçilerTakip Et

POPÜLER YAZILAR

SON PAYLAŞILAN YAZILAR