Neden Fizyoterapi ve Rehabilitasyon?

Aslında her şey üniversite adaylarının fizyoterapist olmak amacıyla fizyoterapi bölümünü seçmesiyle başlıyor. Peki neden fizyoterapi bölümü? Gerçekten istediği için, insan hayatına değer katmak için mi yoksa puanı yettiği için mi? Benim görüşüm fizyoterapi birinci sınıf öğrencilerinin 6/10 ‘sı aslında fizik tedavinin ne işe yaradığını, hangi alanlarda kullanıldığını ve fizyoterapistin konumunu, ne iş yaptığını bilmemekte. Ve yine pek çoğu mesleğin geleceğini, istihdamını, çalışma alanlarını bilmeden bu bölümü seçmekte. Peki fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünü seçmeye düşünen ya da şu an okumakta olan öğrencileri nasıl bilinçlendirebiliriz?

Fizyoterapistler Ne Yapabilir?

Dediğim gibi bu işe öğrenciler tercihlerini yapmadan başlamalıyız. Her birimiz okullardaki lise son sınıflara gidip bölüm hakkında bilgiler verebiliriz. Mesleğin gidişatını, istihdamını çalışma imkanlarını. Kısacası bize oryantasyon dersinde ne anlatıldı ise biz de onlara bu bilgileri aktarabiliriz. Klinikte hasta alırken çektiğimiz videolardan izletebiliriz (hastanın izni alınarak). Böylece bölüme gelmek isteyenler gerçekten isteyerek gelecektir. En azından mezun olduklarında ne ile karşılaşacaklarını öğrenmiş olacaklardır.

Bölümü sevmeyen isteyen öğrencilerin yılları heba olmamış olacak. Bölüm ile alakası olmadığı halde iki üç yıl okuyup da başka bölüme geçenlere yazık değil mi? Onlar bölüm hakkında bilgi edinmeden bu bölüme geldiler ama sevmediler. İki seçenek var. Ya sevmedikleri halde bölüme devam edip meslek kalitesini düşürecekler ya da yılları boşa geçmiş olacak. Belki bizler meslek tanıtımını yaparsak gençlerimizin emeklerini kurtarabiliriz.

Öğrenciler Kendilerini Nasıl Geliştirebilir?

Neden geliştirmesi gerektiğini soracak olursanız, öğrenci kendini geliştirecek ki insanların fizyoterapiste bakış açısı değişecek. Meslek gereken saygıyı görmeye başlayacak. Maalesef şu an insanlar fizyoterapiste güvenmeyip kırık-çıkıkçılara gitmekte ve onlardan yanlış tedaviler almakta. Yani biz kendimizi ne kadar geliştirirsek mesleğin ileri ki yıllarda saygınlığı da o derece artacak.

Bu konuda bir fizyoterapist öğrencisine çok görev düşmekte. Mesela okullardaki teorik bilgi eksikliğini tamamlaması gerekiyor. Bunu kongrelere, seminerlere, kariyer günlerine katılarak tamamlamalı. Gündemdeki gelişmeleri, teknolojiyi takip etmeli ve konularla ilgili araştırmalar yapmalı. Yeni yöntemleri kaçırmamalı.

Teorik bilgileri de pratiğe dökebilmeli. Kurslar bizler için oldukça önemli. İlgi duyduğu alanla ilgili kurslara gidip görmeli. Teorik bilgi tek başına bir hiç. Bunu icraata dökebiliyorsanız o konuda bilgilisiniz demektir.

Kurslardan sonra pratik bilgisi için gönüllü staj olanaklarından faydalanabilirsiniz. Sadece okulun zorunlu tuttuğu staj birçok hastalığı görmek için yeterli değil. Mümkünse zorunlu staj yaptığınız yerden farklı yerde ve hastası çok, çeşitli olan bir bölgede staj yapmanızı öneririm.

Okul dışı eğitim alırken okul eğitimlerini de bir kenara atmıyoruz tabii ki. Bana soracak olursanız en önemli derslerden birisi anatomi (başka dersler de var tabii ki). Bir fizyoterapistin anatomi bilgisi yoksa diğer bilgilerinin pek güvenilirliği yoktur. Bütün derslerde öğrendiğimiz bilgileri kullanmak için anatomi bilgisi şart. Tabi diğer derslerde önemli ama anatomi kadar iç içe değil.

Size bunları sadece kendinizi geliştirin diye söylemiyorum. Biz gelişelim ki mesleğimiz değer görsün. Her birimiz uzman seviyesinde fizyoterapist olalım ki bilgimiz saygı görsün. Kim saygın bir fizyoterapist olmak istemez ki?

Demek ki bilinçlenmek için ne yapmamız gerekiyor?

-bölümü tercih etmeyi düşünenlere oryantasyon,

-iyi bir anatomi bilgisi,

-teorik bilgi eksikliğini kapatmak,

-pratik bilgimizi geliştirmek,

-tecrübe edinmek için gönüllü staj yapmak.

Ve tüm bunları yaparsak kendimizi geliştireceğiz, insanların bakış açısını değiştireceğiz, bizlere olan güvenlerini kazanacağız. Bunları yapmak zor değil arkadaşlar. Lütfen kendimizi ve mesleğimizi düşünelim. Ben bunları sadece size söylemiyorum, kendimle konuşuyorum aslında. Bunları benim de yapmam gerektiğini biliyorum.

Ve ne kadar birlik olursak o kadar büyük oluruz. Sesimizi daha yukarılara duyurabiliriz. Lütfen bu yazımı paylaşın. Ne kadar çok kişi okursa o kadar bilinçleniriz. Dolayısıyla güzel bir meslek hayatı bizleri bekler. Zaman ayırıp okuyanlara teşekkür ederim.

Fizyoterapi Nedir? isimli yazımızı okumak için tıklayınız.

2 YORUMLAR

  1. Yazdıklarınız için teşekkürler hocam. Sağlık meslek lisesine başladığım ilk günden beri fizyoterapi dalına büyük bir ilgi ve saygı duyuyordum. Bu sene kazandım ve yazdığınız yazı için sizlere teşekkür ederim. Her fizyoterapi öğrencisinin kulağına küpe olması gereken bir tavsiye yazısı olmuş…

    • Umarım mesleğini seversin gözünü korkutmak için söylemiyorum ama son sınıf öğrencisi olarak şunu söyleyebilirim: Şu an en kolay ve rahat senendesin. Eğer sürekli ders çalışabilirim, ezber yapabilirim diyosan devam et ama gerçekten dersler ve çalışma koşulları çok ağır haberin olsun.

CEVAP VER

Lütfen Yorum Yazınız
İsminizi Buraya Girin