Ana SayfaAnatomiAşil Tendonu

Aşil Tendonu

Tendon Nedir?

Tendonlar, kaslar ile kemiği birbirine bağlayan böylece kasların ürettiği çekme yükünü kemiklere ileten yapılardır. Tendonlar aynı zamanda kasların kasılma hızını kontrol ederek enerji sarfiyatını minimuma indirgerler ve stabilizasyona önemli katkı sağlarlar.

Aşil Tendonu

Aşil tendonu vücuttaki en kalın ve en sağlam tendondur. Bacağın ortalarında proksimalde gastrocnemius kasına yapışık bir şekilde başlar. Tendonun kalkaneusda sonlandığı yerin yaklaşık 12-15 cm proksimalinde gastrocnemius kasının her iki başı soleus kasıyla kaynaşır ve soleus kasından lifler alarak aşağı doğru devam eder. Kalkaneusun yaklaşık olarak 5-6 cm proksimalinde gastrocnemius ve soleus kaslarından gelen tendonlar kaynaşır ve tek bir tendon haline gelir.

Aşil tendonu’nun ortalama uzunluğu 15 cm’dir ve 11-26 cm arasında değişir, kalınlığı tüm uzunluğu boyunca farklıdır.

En önemli işlevi, başlangıç noktaları olan gastrocnemius ve soleus kaslarından da anlayabileceğimiz gibi ayak bileği plantar fleksiyonudur. Yürümeyi, koşmayı, atlamayı, merdiven çıkmayı vb. günlük hareketleri sağlar.

Aşil tendonu her ne kadar dayanıklı olsa da kanlanması kısıtlıdır. Bu özellik aşil tendonunu enflamatuvar patolojilere ve rüptürlere yatkın bir hale getirir.

Beslenmesi açısından üç bölgeye ayrılır; proksimal ve distal kısım posterior tibial arterin dallarından beslenirken, orta kısım fibuler arter tarafından beslenir. Patolojilerin en sık görüldüğü bölüm beslenmenin yani kanlanmanın daha az olduğu orta bölümdür.

Yaklaşık olarak 1 ton çekme gücündeki kuvvete dayanıklıdır. Bu kadar güçlü olduğu bilinmesine rağmen en sık hasarlanan tendondur.

Spor yaralanmalarında aşil tendonu yaralanması sık görülür. Yaralanmanın en çok görüldüğü spor dalları futbol ve atletizmdir. Aşil tendonu hastalıkları, tendonun tekrarlayan strese, zorlanmaya maruz kalmasıyla oluşur.

SOSYAL MEDYA

338BeğenenlerBeğen
8,635TakipçilerTakip Et
1,838TakipçilerTakip Et

POPÜLER YAZILAR

SON PAYLAŞILAN YAZILAR